Kontrast
Rozmiar czcionki
Mapa strony
Szukaj na stronie

Święta Wielkanocne - ozdoby, tradycja i zwyczaje

Celem takiego tematu było zobaczenie jaką świadomość mają nasze dzieciaki na temat tradycji świątecznych oraz przeżyć związanych z okresem Świąt Wielkanocnych. Przypomnieliśmy sobie o tym, że Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijan, obchodzone na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. Niesie radość i nadzieję, a wiąże się z nim wiele dawnych zwyczajów. Niektóre z nich przetrwały do naszych czasów.

Na początku rozmowy wyjaśniliśmy słowa ,,zwyczaje”, ,,tradycja’’ i ,,śmingus- dyngus”. Rozmawialiśmy również, dlaczego są to święta radosne oraz jak powinniśmy się podczas nich zachowywać, jakie zwyczaje zachowały się w ich rodzinnych domach.

Podczas pogadanki dzieci wypowiadały się na temat znanych im zwyczajów świątecznych :święcenie palem (pamiątka uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy), święcenie pokarmów i co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym zwanym -święconką, przygotowywanie świątecznego stołu, zdobienie jajek - symbolu nowego życia, składanie życzeń, polewanie wodą.

Dzieci wykazały się olbrzymią wiedzą,  a na koniec na zajęciach plastycznych młodsze dzieci pokolorowały obrazki pisanek i koszyczków wielkanocnych. Starsze dzieci wykonały zajączki wielkanocne, które będą wspaniałą i własnoręcznie wykonaną dekoracją w ich domach.