Kontrast
Rozmiar czcionki
Mapa strony
Szukaj na stronie

Pieczemy pizzę

 Podczas ferii zimowych odbyły się zajęcia kulinarne bardzo lubiane przez dzieci. Sporo pracy, a jednocześnie radości przyniosło pieczenie pizzy. Dzieciaki chętnie zagniatały i wałkowały ciasto. Zajęcia okazały się za udane, chłopcy i dziewczęta nauczyły się, jak prostym sposobem można upiec pizzę i skomponować ją według uznania. 

 

       Pizza

Ciasto:

300g mąki pszennej
1 łyżeczka soli
4 łyżki oleju
20g świeżych drożdży lub 7g suchych drożdży instant
150ml lekko ciepłej wody


Dodatkowo:

sos pomidorowy z przepisu: „Sos pomidorowy do pizzy”
ser (polecam ser „do pizzy”, tarty ser mozzarella lub mozzarella w kulce)
ulubione dodatki

Sposób przygotowania:

 Mąkę, sól, olej, drożdże (świeże pokruszyć) i 150ml ciepłej wody zagnieść na jednolite ciasto (ręcznie lub robotem kuchennym używając haka do zagniatania ciasta). Miskę z ciastem przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 45 minut.

Wyrośnięte ciasto podzielić na pół.
Na dwóch blachach wyłożonych papierem do pieczenia uformować z ciasta spody do pizzy w kształcie koła, rozciągając i rozpłaszczając ciasto na boki. (Ja rozciągam ciasto mocno, aby uzyskać cienki spód). Boki najlepiej zrobić troszkę grubsze. (Można oczywiście nie dzielić ciasta, tylko wykleić całość na jednej, całej blasze).

 

Ciasto posmarować nie za grubo sosem pomidorowym. (Na jeden spód daję łyżkę sosu).

Posypać serem i rozłożyć ulubione dodatki. (Ser można dać pod dodatki lub na nie. Zależy od waszych preferencji. Można dać również część sera na spód, a cześć na dodatki. Pokombinujcie i sprawdźcie, jak Wam najlepiej odpowiada).
Piec, jedną blachę po drugiej, w nagrzanym piekarniku ok. 15- 20 minut w temperaturze 220°C, grzałka góra- dół.

     Pizza smakowała znakomicie,a jej zapach długo unosił się po Naszej Świetlicy.