Kontrast
Rozmiar czcionki
Mapa strony
Szukaj na stronie

Seniorzy zwiedzają stolicę Litwy

 

 

Nasi Seniorzy po raz pierwszy wyruszyli poza granicę Polski. Zakwaterowali się w pełnym zabytków i terenów zielonych mieście, które powinno zachwycić każdego miłośnika podróżowania- Wilnie. Przywitały ich przepiękne widoki i gościnni mieszkańcy.
Stolica Litwy jest miastem charakteryzującym się bogatym dziedzictwem historycznym. Miejscem, w którym nie sposób się nudzić ze względu na ilość posiadanych zabytków. Aby zwiedzić dokładnie teren należałoby zagospodarować przynajmniej pięć dni, jednakże Seniorzy poradzili sobie sprawnie mając do dyspozycji krótszy czas.
Jednym z punktów wizyty była Góra Trzech Krzyży. Stojąc na tarasie widokowym tej góry można zapomnieć o całym świecie. Piękny widok na całe Wilno zapiera dech w piersiach. Poza tym to jedyne miejsce, z którego można zobaczyć taką panoramę za darmo. Wjechali również na Wieżę Telewizyjną z obrotową kawiarnią - nową atrakcją stolicy Litwy. Ruchoma platforma na Wieży jest miejscem gdzie można zjeść świetny obiad oraz wypić dobre wino czy kawę. Na parterze mieści się małe muzeum poświęcone wydarzeniom ze stycznia 1991 roku.
Wilno jest miastem świątyń, toteż kolejnym etapem podróży było zwiedzanie m.in. Kościoła św. Anny przy ulicy Maironio, z robiącą wrażenie fasadą i pobliskim pomnikiem Adama Mickiewicza., Kościoła św. Michała, Kościoła św. Teresy, placu Katedralnego z katedrą i wysoką na 57 metrów dzwonnicą, Bazyliki św. Stanisława Biskupa i św. Władysława, (miejsce pochówku koronowanych głów), Cerkwi św. Mikołaja przy ulicy Wielkiej z XIV wieku, ze szczątkami znanych świętych i oczywiście symbolu polskości - Ostrej Bramy.
Litwa to także historia, zatem nie można było zapomnieć o Ratuszu, Zamku Dolnym - siedzibie książąt i królów, Litewskim Muzeum Narodowym z 1952 roku, z obszernymi zbiorami archeologicznymi, kultury etnicznej, pomnikiem Mendoga.
Kolejnym punktem był rejs statkiem na jeziorze Galwe i zwiedzanie jednego z najbardziej malowniczych i ciekawych miejsc, azylu piękna i zieleni, a mianowicie zamku w Trokach. Pięknie położony zamek przyciąga swoim wyglądem czerwonych ceglanych murów. Wracając z zamku można było skosztować -na straganach i w lokalach gastronomicznych- wyśmienitych dań regionalnych, takich jak : kibiny (pierogi z farszem mięsnym), cepeliny (kartacze, duże nadziewane pyzy), chłodnik Litewski, kindziuk (twarda mocno wędzona litewska wędlina), świńskie uszy (tradycyjna przekąska do piwa) czy też ciemny chleb litewski .
Wycieczka do Wilna, która pozostawiła wiele wspaniałych wspomnień, okazała się strzałem w dziesiątkę. Już dziś nasi seniorzy zastanawiają się, jeśli im zdrowie pozwoli, gdzie wyruszą za rok.