Kontrast
Rozmiar czcionki
Mapa strony
Szukaj na stronie

SENIORZY WYPOCZYWAJĄ ORAZ ZWIEDZAJĄ M.IN. ELBLĄG

Połowa wakacji za nami. Piękna, słoneczna pogoda, co prawda zdarzy się niekiedy deszcz, ale on też jest potrzebny i nie są to na szczęście nawałnica. Zbliża się pora przygotowywania przetworów, żniwa, zatem nasi Seniorzy wybrali się na zasłużone wakacje. Co prawda były to tylko dwa dni – tzw. „aktywny weekend”  (wtorek i środa), ale każda pora jest dobra dla chwili relaksu i oderwania się od rzeczywistości.

„Młodzi Duchem”, jak to zwykle bywa wybrali piękne, naturalne tereny będące idealnym miejscem do wypoczynku i spędzenia wolnego czasu z przyjaciółmi i bliskimi. Pojechali na Warmię i Mazury. Zwiedzili dwa bogate historycznie (pełne zabytków i atrakcji) oraz ciekawe pod względem przyrodniczym miasta. Największe miasto historycznego Powiśla – Elbląg oraz miasteczko nazywane „klejnotem Warmii”, miejsce pracy najsłynniejszego astronoma nowożytnej Europy Mikołaja Kopernika – Frombork.

Seniorzy co roku wakacyjny odpoczynek spędzają energicznie, tak było i tym razem. Od samego początku wzięli się za zwiedzanie, poznawanie historii miejscowości, do których przybyli. Nie straszne im były dłuższe, nawet wielogodzinne spacery po okolicach, przecież oni mają siłę, a owe miasta tak ciekawy los i tyle zabytków, które warto zobaczyć i zrobić sobie przynajmniej jedno pamiątkowe zdjęcie. Seniorzy miło spędzali czas, uśmiech nie schodził im z ust. Przebywając we wspólnym gronie podczas rozmów, żartów czas mija niezwykle szybko, chwila tutaj chwila tam i praktycznie koniec dnia.  Odwiedzili wiele miejsc. Nie sposób opisać wszystkiego, dlatego też wspomnimy te najważniejsze.

Podziwiając uroki Elbląga „Młodzi Duchem” rozpoczęli zwiedzanie od Starego Miasta, a dokładniej znajdującej się na nim jednej z najważniejszych pamiątek po średniowiecznym Elblągu wysokiej na 26 m gotyckiej Bramy Targowej. Jest to nie lada wyzwanie, ale dla chcącego nic trudnego. Aby zobaczyć kolejną atrakcję nie trzeba było się zbytnio fatygować, gdyż tuż obok Bramy stoi Pomnik Piekarczyka. Przedstawia uśmiechniętego młodzieńca opartego o łopatę . Zgodnie z legendą – bohaterski obrońca miasta, który łopatą przeciął liny i odciął dostęp krzyżackim najeźdźcom.  Wyzwaniem była 95- metrowa wieża Katedry św. Mikołaja, skąd rozpościera się przyjemny widok na okolicę. Elbląskie kamienice są niezwykle piękne, a Wąskie przejście znajdujące się pomiędzy nimi, czyli tzw. Ścieżka kościelna należy do ostatnich reliktów średniowiecznego miasta. (Uliczka określana w średniowiecznych dokumentach mianem "wąskiej" ciągnęła się pierwotnie przez większość miasta i łączyła ze sobą trzy świątynie: kościół św. Ducha, katedrę św. Mikołaja oraz kościół Mariacki przy klasztorze Dominikanów). Jednakże podziwiając widoki i spacerując pośród kamienic Seniorzy nie ominęli obowiązkowego punktu na mapie Elbląga - Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Znajduje się na terenie Podzamcza dawnego Zamku Krzyżackiego i gromadzi wszelkie eksponaty z różnych lat. Dzięki temu każdy odwiedzający to muzeum lepiej pozna historię nie tylko Elbląga, ale i najbliższego regionu.   Muzeum funkcjonuje od 1954 roku. Zbiory znajdują się w dwóch budynkach - w dawnej Słodowni oraz w dawnym Gimnazjum. 

Dużo tej historii, pora na przyjemności, zatem Seniorzy  wsiadają na statek i korzystają z jednej z  największych atrakcji Elbląga. Rejs słynnym Kanałem Elbląskim trwał 3 godziny, a więc czego chcieć więcej. Aby odpocząć od zgiełku miasta, pooglądać piękno przyrody i posłuchać śpiewu ptaków wystarczy udać się do Parku Bażantarnia. W Parku znajduje się wiele zabytków: Restauracja Myśliwska, muszla koncertowa, młyn wodny na rzece Kumielim, pałac Augusta Abbega w Elblągu i pomników przyrody: głaz narzutowy Diabelski kamień (w korycie Srebrnego Potoku) i 5 dębów.

Atrakcje turystyczne Fromborka są natomiast w mniejszym czy większym stopniu związane z osobą wspomnianego już wcześniej Mikołaja Kopernika. Wycieczka do tegoż miasta, to głównie wyprawa nastawiona na zwiedzanie muzeów i zabytków. Seniorzy byli zainteresowani tymi najważniejszymi dlatego też udali się na zadrzewione Wzgórze Katedralne. To właśnie tam na odwiedzających czekają cztery atrakcje: katedra z grobem Mikołaja Kopernika i wielką liczbą cennych pod względem historycznym i artystycznym elementów wyposażenia, dawny Pałac Biskupi (obecnie mieści ekspozycję Muzeum Mikołaja Kopernika) oraz punkt widokowy i planetarium w Wieży Radziejowskiego (dawne dzwonnice). „Młodzi Duchem” nie zapomnieli również, że punktem obowiązkowym wizyty we Fromborku jest Wieża Kopernika – fragment dawnych fortyfikacji. Obiekt  nie został nazwany „ku czci”, wielki astronom był faktycznym posiadaczem i mieszkańcem wieży przez blisko 40 lat swego życia.

Seniorzy odwiedzili wiele ciekawych miejsc, zapoznali się ze szczegółami związanymi z ich istnieniem. Można wręcz powiedzieć, że w jakimś stopniu odpoczywali przyswajając wiedzę, a jednocześnie dobrze się bawiąc. Zwiedzali miasta historyczne, ale nie zapomnieli też o sobie, relacjach, jakie panują w ich gronie. Wolne chwile oraz wieczory przeznaczyli na wspólną zabawę. Podchodzą z werwą, pamiętają o zasadzie „w zdrowym ciele,  zdrowy duch”, a miłe towarzystwo, świeże powietrze i dobra muzyka sprawiają, że w niezwykły sposób spędzają wolne. Dobrze jest od czasu do czasu pośpiewać, pogadać czy też „poszaleć”.