Kontrast
Rozmiar czcionki
Mapa strony
Szukaj na stronie

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Święto organizowane jest przez UNESCO od 1995 roku, jednak jego geneza sięga 1926 roku. Pomysł zrodził się w Katalonii, a inicjatorem tego wydarzenia był wydawca Vicente Clavel Andres. 

Ustanowienie Światowego Dnia Książki 23 kwietnia nie jest przypadkowe. Data ta ma nawiązywać do trzech wybitnych postaci w świecie literatury, jakimi są William Szekspir, Miguel de Cervantes i Inca Garcilaso de la Vega. Dokładnie tego dnia przypada rocznica ich śmierci. W Hiszpanii, a zwłaszcza w Katalonii, święto obchodzone jest wyjątkowo hucznie. Tego dnia mężczyźni wręczają kobietom czerwone róże. Kwiaty mają symbolizować krew smoka, które pokonał święty Jerzy, patron Światowego Dnia Książki. 
Co ciekawe, nie wszystkie kraje obchodzą to święto 23 kwietnia. W Wielkiej Brytanii Dzień Książki celebrowany jest w marcu, a 23 kwietnia odbywa się... Światowa Noc Książki. Wydarzenie co roku cieszy się dużym zainteresowaniem i obfituje w wiele atrakcji.